16 įdomių faktų apie Meksiką

Meksikos veliava papludimyje

Meksika – unikali ir įvairialypė šalis, turinti kuo nustebinti ir daug mačiusius keliautojus.

Dauguma į Meksiką vykstančių turistų susipažįsta su populiariosiomis lankytinomis vietomis, pasidomi Majų civilizacijos ištakomis ir tuo pačiu pagilina žinias apie šalies istoriją ir kultūrą.

Vis dėlto tikime, kad dalis įdomybių apie šią Lotynų Amerikos šalį taip ir lieka neatrastos turistų. Žemiau pateikiame 15 faktų apie Meksiką, kuriuos naudinga žinoti kiekvienam.

1. Pilnas Meksikos pavadinimas yra Meksikos Jungtinės Valstijos (isp. Estados Unidos Mexicanos). Šalį sudaro 32 valstijos.

2. Meksika yra trečia pagal dydį šalis Lotynų Amerikoje ir trylikta pagal dydį pasaulio mastu.

3. Iš viso Meksikoje pripažįstamos 68 valstybinės kalbos. Plačiausiai paplitusi – ispanų kalba, kuria gimtąja laiko virš 120 mln. meksikiečių. Tai yra daugiausia ispanakalbių turinti tauta pasaulyje.

4. Meksikoje yra 35 UNESCO pasaulio paveldo objektai. Čia išlikę įspūdingi majų civilizacijos pėdsakai (pavyzdžiui, žymioji Chichén Itzá bei Teotihuacan archeologinės vietovės). Į UNESCO paveldą įtraukta ir tradicinė meksikiečių virtuvė.

5. Meksikoje skaičiuojama virš 60 piramidžių (beveik dvigubai daugiau nei Egipte), o tarp jų – ir didžiausia piramidė pasaulyje, The Great Pyramid of Cholula (taip pat vadinama Tlachihualtepetl).

El Castillo piramide Chichen Itza
Vienas iš septynių pasaulio stebuklų – El Castillo (Chichén Itzá) piramidė

6. Meksikoje yra 48 aktyvūs ugnikalniai. Pavojingiausias iš jų – Popocatépetl ugnikalnis, aplink kurį 70 km spinduliu gyvena apie 30 milijonų gyventojų.

7. Actekų laikais Meksikas, šalies sostinė, buvo pastatytas ant ežero ir dabar yra laikomas greičiausiai skęstančiu miestu pasaulyje. Kasmet miesto teritorija pažemėja po daugmaž 50 cm.

8. Meksiko miesto metro kasmet pasinaudoja daugiau nei milijardas keleivių. Metro sistema yra virš 200 km ilgio – antra pagal dydį Šiaurės Amerikoje (nusileidžia tik Niujorkui).

9. Sostinėje važinėja apie 140 tūkst. taksi automobilių (10 kartų daugiau nei Niujorke). Tai yra didžiausias miestui priklausančių taksi skaičius pasaulyje.

10. Meksiko mieste skaičiuojama virš 150 muziejų ir dar kelios dešimtys galerijų (keletą žymiausių aprašėme čia).

11. Meksika pasižymi išskirtine bioįvairove. Šalyje aptinkama apie 10-15% viso pasaulio gyvūnų ir augalų rūšių (deja, nemaža dalis jų priskiriamos prie nykstančių).

12. Meksikos Karibų jūros pakrantę supa vienas didžiausių koralų rifų pasaulyje – The Mesoamerican Barrier Reef. Jis driekiasi apie 1000 km ir taip pat ribojasi su Belizo, Gvatemalos ir Hondūro krantais.

13. Meksikoje skaičiuojama apie 60 kukurūzų rūšių. Tai yra vienas pagrindinių meksikietiškų patiekalų ingredientų.

14. Mokslininkai pripažino, kad meteoritas, sukėlęs dinozaurų išnykimą, nukrito Meksikos Jukatano pusiasalyje. Meteoritas čia paliko apie 10 km skersmens ir 20 km gylio kraterį.

15. Meksikoje yra daugiau nei 6000 cenočių – unikalių vandens ežerėlių, susidariusių urvuose. Dalis jų yra susijungusios tarpusavyje,  o aplink Tulumą išsidėsčiusios cenotės formuoja net 380 km ilgio povandeninių urvų tinklą – Sistema Sac Actun.

16. Meksikiečiai – didžiausią kiekį gaiviųjų gėrimų išgerianti tauta. 2019 m. duomenimis, vidutinis Meksikos gyventojas išgeria apie 160 litrų gaiviųjų gėrimų per metus, iš kurių virš 70% sudaro Coca-Cola. Tai yra vidutiniškai 2 litrai per dieną.

Teotihuacan Mexico Coke
Mesikoje Coca-Colą galite pastebėti ant kiekvieno kampo (šis kadras užfiksuotas Teotihuacan archeologinėje vietovėje)

Galbūt turite kuo papildyti šį sąrašą? Pasidalinkite įdomiais faktais apie Meksiką komentaruose!

Daugiau aktualijų ir diskusijų apie keliones į Meksiką rasite mūsų Facebook grupėje Meksikiečiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Norėdami pagerinti jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Paspaudę "Sutinku" sutiksite su slapukų įrašymu.