Verslininkas Marius Jovaiša: „jei reiktų įvardinti mylimiausią vietą pasaulyje, tai – Meksika”

Marius Jovaisa Meksikoje

„Meksika užburia ir verčia vėl grįžti“, – tvirtina Marius Jovaiša, verslininkas bei fotografijos knygų („Neregėta Lietuva“, „Heavenly Yucatan“ ir kitų) autorius.

Marius aktyviai keliauja po pasaulį ir kaupia neeilines patirtis įvairiausiose šalyse. Tačiau paklausus, koks kraštas jam paliko didžiausią įspūdį, keliautojas nedvejoja – Meksika yra ta vieta, kuri visiškai pavergė jo širdį. Su šia šalimi Marių sieja ne tik fotografijos knygos, kuriose iš paukščio skrydžio užfiksuotos įspūdingiausios Jukatano vietos, bet ir daugybė kitų patirčių bei sentimentų. Apie viską išsamiai – žemiau!

– Meksikoje lankėtės jau daugybę kartų. Kas jus skatina sugrįžti?

Kai gaunu klausimą, kokia šalis pasaulyje man labiausiai patinka, nesvyruodamas atsakau – Meksika. Tiesą sakant, man nėra lengva išsirinkti vieną vienintelį mylimiausią autorių, atlikėją, dainininką, darytą nuotrauką, matytą filmą, aplankytą kraštą. Visada norisi išvardinti keletą, sudaryti „top penketuką“ ar net dešimtuką, bet jei jau būtinai reikia įvardinti tik vieną, tai – Meksika.

Tai nepaprasto grožio šalis. Spalvos, ornamentai, muzika, maistas, archeologiniai paminklai, augalija ir gyvūnija, kvapai, regionų įvairovė, kalba ir žmonės – viskas mane žavi, užburia ir verčia vėl ir vėl grįžti. Žinoma, per daugelį metų, keliasdešimt kartų aplankius šią šalį, susiformavo ir ypatingas sentimentas – priminimų ir įspūdžių, patirtų nuotykių ir jausmų kraitis, draugai, pažįstami. Meksikoje netgi buvau įsteigęs įmonę, kuri pardavinėjo mano sukurtas knygas. Čia keliavau ir vienas, ir su draugais, ir su šeima. Visa tai sukūrė unikalų prisirišimo ir artumo jausmą.

Marius Jovaisa Meksikoje

– Kurios aplankytos Meksikos vietos jums paliko šilčiausius prisiminimus ir kodėl?

Taip jau susiklostė, kad Meksikoje aš mačiau tik Meksiko miestą ir Jukatano pusiasalį, bet tą pusiasalį išraižiau skersai išilgai – nuo Meksikos įlankos iki Belizo ir Gvatemalos. Man labai giliai įsirėžęs yra pats Kankūnas, ypač „viešbučių zonos“ juosta tarp lagūnos ir jūros. Iš lagūnos pakrantėje esančio nedidelio pakilimo tako skrisdavome fotografuoti visų apylinkių. Taip pat – Playa del Carmen, kur gyvena mano draugė Raimonda Jarušauskaitė, su kuria buvome sukūrę bendrą įmonę. Čičen Itzos pašonėje įsikūręs viešbutis Mayaland ir šiaurinė pakrantė El Cuyo.

Marius Jovaisa Meksika

– Papasakokite apie savo fotografijų knygų kūrimo procesą Meksikoje. Ar kilo iššūkių fiksuojant Jukatano pusiasalį iš paukščio skrydžio? Galbūt galime laukti tęsinio iš kitų Meksikos vietų?

Pirmoji knyga „Magic Cancun and Riviera Maya“ prasidėjo visai atsitiktinai. Tuo metu per Kankūno oro uostą aš dažnai skraidydavau į Kubą ir Belizą. Kartą dėl audros visi skrydžiai buvo atidėti kokioms šešioms valandoms, ir beslankiodamas po oro uostą susipažinau su vieno iš didžiausių Quintana Roo valstijos viešbučių tinklo „Royal Resorts“ įkūrėju Ričardu Satonu. Jis turėjo mano knygą apie Belizą ir pasiūlė bendradarbiauti. Taip prasidėjo Meksikos kūrybiniai nuotykiai. Ričardas vėliau supažindino su daugybe įdomių ir įtakingų žmonių, kurie padėjo gauti Archeologijos instituto leidimus skraidyti virš saugomų vietovių, tokių kaip Čičen Itza. Vienas iš tų žmonių, Fernando Barbachano – Mayaland viešbučio vienas savininkų – vėliau man pasiūlė kartu sukurti knygą apie vakarinę Jukatano dalį.

Šiuo metu neplanuoju tęsinių, nes apskritai, atsiradus ir išplitus dronams, oro fotografijos žanras man pasidarė nebe toks įkvepiantis, unikalus ir patrauklus.

– Daugelį įkvepia ne tik jūsų aktyvios kelionės, bet ir entuziazmas sveikai gyvensenai. Kokie jūsų patarimai, kaip kelionėse išlaikyti ritmą ir sveikus įpročius?

Svarbiausia yra surasti judėjimo ir aktyvumo būdą, kuris labiausiai tinka gyvenimo būdui, darbo ritmui ir kūno ypatumams. Tada nebereikia savęs versti, o atvirkščiai – pradedi mėgautis ir išnaudoti keliones to sporto praturtinimui. Tarkim, man labiausiai patinka bėgimas ir paprasti gimnastikos pratimai su savo kūnu ir paprastais įrankiais: žiedais, skersiniu. Kelionėse aš išnaudoju naujas vietas įdomiam, vaizdingam bėgimui. Pvz., Meksikos įlankos šiaurinėje pakrantėje El Cuyo galima nekliudomai bėgti valandų valandas.

Pamenu, kai Sian Ka’an pusiasalyje karštą vasaros dieną bėgau trisdešimt kilometrų besiruošdamas savo pirmajam maratonui. Arba kai vieną sykį Playa del Carmen dalyvavau 10 kilometrų bėgimo per mišką su visokiomis kliūtimis varžybose – ir beje, laimėjau antrą vietą. Nuolat vaikštau ir į sporto salę, todėl kelionėse renkuosi atitinkamus viešbučius, kur galėčiau pasportuoti po darbų. Arba nueinu į miesto sporto salę, pavyzdžiui, „The Gym“ Playa del Carmen. Man patinka sporto salės naujose vietose: pamatyti, kokie žmonės, kokia galbūt kitokia įranga ir panašiai. Besportuodamas pasikalbu su žmonėmis, pasidalijame patarimais, nuomonėmis, atsiranda naujų draugų.

Kitaip tariant – sportuoti kelionėse yra labai įdomus patyrimas, tam tikra kelionės įspūdžių dalis. Niekad nepamiršiu maratonų Majamyje, Lisabonoje, Romoje, Singapūre, plaukimo varžybų Australijoje ar triatlonų Key West, Dubajuje ar Ciuriche.

Marius Jovaisa Meksikoje

– Kas meksikiečių kultūroje jus žavi labiausiai?

Man labai patinka jų švelnus, mandagus išdidumas. Kadangi kalbu ispaniškai, galiu daug bendrauti, kalbėti apie istoriją, dabartį, politiką, verslą. Meksikiečiai labai patriotiški, labai myli ir didžiuojasi savo šalimi. Nors supranta, kad gyvena „didelio pono pašonėje“ ir dėl to patiria įvairių sunkumų ir net pažeminimo, bet ramiai ir išdidžiai išlaiko savo orumą. Gerbia ir puoselėja tradicijas, šventes, maistą, meną. Bet kur pasaulyje suprantami tokie simboliai kaip sombreras, kaukolė, tekila, majų simboliai.

– Ką norėtumėte pamatyti ar patirti savo kitos kelionės Meksikoje metu?

Labai noriu pamatyti daugiau Meksikos regionų, apkeliauti nuo šiaurės iki pietų. Tikiuosi, kad dar bus daug progų.

– Trys dalykai, be kurių neįsivaizduojate savo kelionių.

Bėgimas. Kur benuvažiuočiau, ieškau gražių, vaizdingų maršrutų, kuriais galėčiau rytais pabėgioti. Kaupiu tokią „bėgikišką kolekciją“.

Kulinarinis patyrimas. Būtinai turiu pajausti to krašto skonį, prieskonius, maisto tekstūrą, vieną kitą ypatingą patiekalą ar gėrimą.

Žmonės. Visada mėginu nors kažkiek pabendrauti su žmonėmis, papasakoti jiems apie Lietuvą, sužinoti apie jų šalį. Visada randu kokių nors būdų – galbūt per verslą, per mūsų ambasadas arba draugus. Netgi bandau pramokti kažkiek pakalbėti arba suprasti tos šalies kalbą. Bent jau susipažinti su jų raštu (pvz., korėjiečių arba arabų). Turbūt dėl tos priežasties dabar mokausi kinų ir japonų kalbas, ateityje planuoju dar išmokti arabų ir prancūzų.

Fotografijos iš Mariaus knygų „Heavenly Yucatan“ ir „Magic Cancun and Riviera Maya“

Visas Mariaus Jovaišos knygas rasite www.neregeta.lt.

Kitus lietuvių pasakojimus iš Meksikos skaitykite čia. Visas naujienas kviečiame sekti mūsų Facebook grupėje bei Instagram!

Naudingos nuorodos keliaujantiems į Meksiką

Viešbučių užsakymas: Booking.com ir Agoda
Viešasis transportas ir pervežimai: 12Go
Ekskursijos ir pramogos: Klook | Expedia
Automobilių nuoma: DiscoverCars
Atgalinio bilieto rezervacija: Onward Ticket
Neįvykusių skrydžių kompensacija: Skycop
Virtuali SIM kortelė: Saily (5% nuolaida)

Praverstų pagalba planuojant kelionę į Meksiką?
Meksikos atmintinė  |  Kelionės konsultacija  |  Individualus kelionės planas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Norėdami pagerinti jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus. Paspaudę "Sutinku" sutiksite su slapukų įrašymu.